
Wózki platformowe przeznaczone są do transportu towarów, które nie są umieszczone na paletach, a jednocześnie za sprawą ich gabarytów i ciężaru ręczne ich przenoszenie jest trudne albo niemożliwe. Mogą mieć różną budowę, dostosowaną do konkretnych zadań i do miejsc, w których są wykorzystywane. Ale w każdych okolicznościach, nawet kiedy obciążymy je kilkusetkilogramowym ładunkiem, możemy łatwo manewrować nimi w wąskich przestrzeniach, dzięki wygodnemu uchwytowi i skrętnym kółkom. Dlatego spotykamy się z nimi na co dzień w tak wielu różnorodnych obiektach.
Najczęściej wyposażone są w jedną platformę, ale produkuje się również wózki dwuplatformowe. Ich konstrukcję wykonuje się ze stali, gdy priorytetem jest wytrzymałość (jak np. w magazynach), albo z aluminium, gdy wózek wykorzystywany ma być w miejscach o surowych normach bezpieczeństwa (np. w szpitalach). Wózki platformowe mogą być osiatkowane, czyli zabudowane ściankami z gęstej siatki, co daje możliwość przewożenia drobnicy, takiej jak niewielkie pojemniki i paczki. Mogą także posiadać półki, przegrody albo uchwyty, aby dostosować się do transportu towarów wymagających segregacji albo szczególnej ostrożności. Wspomnieć warto również o wózkach składanych, które doskonale nadają się do ciasnych obiektów, gdzie pozwalają na zaoszczędzenie powierzchni magazynowej.
W jakich miejscach znajdują zastosowanie wózki platformowe?
O tym, że aluminiowe wózki wykorzystywane są w szpitalach, już wspomnieliśmy. Wózki tego rodzaju zobaczyć możemy również w hotelach, restauracjach i pralniach. Cięższych wózków stalowych używa się w niezliczonych halach fabrycznych i magazynowych, w warsztatach, składach budowlanych, hurtowniach czy wielkopowierzchniowych sklepach. Na lżejsze wózki platformowe natknąć się możemy natomiast w dużych bibliotekach i księgarniach. Jak więc widać, są one niezwykle uniwersalnym narzędziem codziennej pracy.